Redovitim stomatološkim pregledom možete otkriti i druge zdravstvene probleme

Za mnoge koji žive u uvjerenju da njihov stomatolog postoji samo zato da bi njihovi zubi bili u tip-top stanju, imamo novosti.

Naime, osim što je prvenstveno zadužen za vaše oralno zdravlje, vaš stomatolog iz stanja u vašoj usnoj šupljini može reći puno toga o vašem cjelokupnom zdravlju.

Redoviti stomatološki pregledi mogu pomoći da vaš stomatolog uoči znakove upozorenja potencijalnih zdravstvenih problema, što vam uvelike omogućuje da na vrijeme poduzmete potrebne korake kako bi spriječili i eventualno liječili neželjene bolesti.

U idućih nekoliko redaka pročitajte 10 zdravstvenih problema koji mogu biti uočeni pri rutinskom preventivnom stomatološkom pregledu.

1. Srčani problemi

Periodontitis ili parodontoza može uzrokovati prijenos bakterija prema srcu i razvoj bolesti koronarnih arterija.

Te bakterije mogu izazvati ugruške koji pak lako mogu formirati plak u arterijama koji kasnije ometa protok krvi.

Znanstvenici još uvijek istražuju veze između bolesti desni i kardiovaskularnih bolesti, ali liječenje simptoma, to jest smanjenje upala desni, moglo bi smanjiti rizik od moždanog ili srčanog udara.

Redoviti pregledi mogu pomoći da vaš stomatolog uoči znakove drugih zdravstvenih problema

2. GERB (refluks povraćanja)

Oni koji pate od gastroezofagealne refluksne bolesti (GERB) osjećaju poteškoće kada se podižu njihovi želučani sokovi, a to se često događa noću, ponajprije radi vodoravnog položaja tijela.

Želučane kiseline mogu izazvati, osim lošeg zadaha, eroziju zubne cakline, posebno na stražnjim kutnjacima.

Vaš stomatolog može biti prva osoba koja će uočiti znakove ovog problema.

3. Osteoporoza

Osteoporozu karakterizira slabljenje kostiju i dok to neće utjecati na same zube, moglo bi utjecati na kosti koje podržavaju zube, bez obzira koliko dobro ih perete.

Rano uočavanje ovog velikog zdravstvenog problema 21. stoljeća također može potpisati vaš stomatolog ako primijeti uvučene desni i ispadanje zubiju.

4. Poremećaji u prehrani

Osobe s poremećajima prehrane, poput anoreksije ili bulimije, često pokušavaju sakriti svoje stanje, ali zubar može biti u mogućnosti uočiti rane znakove problema.

Prisiljavanje na povraćanje, povezano s bulimijom, povećava količinu želučane kiseline u ustima, što može izazvati trošenje zubne cakline.

Uslijed toga, zubi postaju osjetljiviji, a istrošena zubna caklina i pojačana osjetljivost zubiju mogu dovesti do oralnih zdravstvenih problema, kao što su krvarenje desni i suhoća ustiju.

5. Dijabetes

Osobe s dijabetesom tipa 1 i tipa 2 imaju veću vjerojatnost da pate od bolesti desni, što dovodi do krvarenja desni i labavosti zubiju.

Dijabetes također može uzrokovati sporije vrijeme ozdravljenja, jer osobe sa šećernom bolesti imaju smanjenu sposobnost da se bore protiv bakterija.

Ako vaš stomatolog vidi simptome kao što su upaljeno i otečeno zubno meso, čestih apscesa zubiju i gubitak koštane mase u kratkom vremenskom razdoblju, to može biti znak da bolujete od predijabetesa ili dijabetesa.

6. Suha usta

Suha usta mogu biti uzrokovana uzimanjem određenih lijekova, ali također mogu biti rani simptom Parkinsonove bolesti i dijabetesa.

Slina pomaže istjerati bakterije i hranu sa zubiju, tako da bez nje, mogu se razviti karijes i bolesti desni.

7. Pitanje mentalnog zdravlja

U nedavnom izvješću u časopisu Journal of American Geriatric Society otkriveno je da su ljudi koji četkaju zube manje od jednom dnevno imali 65 posto veću vjerojatnost za razvoj demencije od onih koji svakodnevno četkaju zube.

Istraživači nagađaju da bi to moglo biti zbog bakterija bolesti desni koje kroz upale utječu na funkcije mozga.

8. Karcinom usne šupljine

Jedan od prvih znakova raka usne šupljine često su male crvene ili bijele mrlje i čirevi na desnima, usnama, jeziku ili s unutrašnje strane obraza.

Vaš stomatolog može primijetiti ove simptome prvi, pa može preporučiti i odgovarajuće testove, uključujući i biopsiju za bilo kakvim sumnjivim tkivom.

Ljudi koji četkaju zube manje od jednom dnevno imaju 65 posto veću vjerojatnost za razvoj demencije
Ljudi koji četkaju zube manje od jednom dnevno imaju 65% veću šansu za razvoj demencije

9. Stres

Mnogi ljudi koji pate od stresa mogu škripati zubima, posebice noću dok spavaju.

Ovaj oblik trošenja zubiju može dovesti do potpuno istrošenih zubiju i konačnog gubitka koštane mase.

10. Trudnoća

Kod mnogih žena razvije se gingivitis tijekom trudnoće.

To je uzrokovan povećanom količinom hormona progesterona, što može potaknuti rast bakterija.

Neke žene također mogu razviti nešto što se zove pyogenic granulom - ili tumor trudnoće.

To je tamnocrvena gruda u ustima koja je potpuno benigna i nestaje nakon trudnoće.

Istina je, međutim, da većina žena trudnoću potvrdi i osjeti prilično prije svih ovih znakova, tako da vjerojatno vaš stomatolog neće biti prva osoba koja će vam otkriti da ste trudni laugh.

Kao što se može zaključiti, redovitim posjetom stomatologu, dakle barem dva puta godišnje ako nema drugih uputa, zadržat ćete ne samo svoje zube u dobroj formi, već ćete pomoći sami sebi da bude zdravi te eventualno uočite rane znakove drugih zdravstvenih problema.

Naručite se na pregled kod vašeg stomatologa još danas wink.

Dogovorite posjet stomatologu